بازاریابی خلاقیت محور (بازاریابی چریکی)

هر چه منابع مالی و انسانی کسب و کارها محدودتر می شود و از سویی دیگر هر چه فضا رقابتی تر و سخت تر می شود، مدیران و پرسنل تیم ها و واحدهای بازاریابی و فروش بدنبال روش هایی جدیدتر، دقیق تر، هدفمندتر و اقتصادی تر می گردند تا با منابع محدود بتواند حداکثر کارآیی را ایجاد نماید. روشهای رایج بازاریابی آنقدر توسط بنگاه های تجاری مختلف استفاده شده اند که دیگر تکرار آنها نتایج مطلوبی درپی ندارد.

اگر به حوزه بازاریابی نگاهی بیاندازیم، در کنار بازاریابی کلاسیک، استراتژی هایی هستند که اگرچه برخی از آنها به اندازه بازاریابی کاتلری معروف نیستند اما می توانند بسیار قدرتمندتر ظاهر شوند. بطور کلی ریشه ی کلمه استراتژی از استراتگوس در یونان باستان گرفته شده است و به زبان ساده می توان آن را به هنر جنگ تعبیر کرد. فارغ از اینکه چه تعاریف دیگری برای استراتژی و تاکتیک وجود دارد می خواهیم به چند استراتژی بسیار قدرتمند بازاریابی اشاره کنیم که در فضای رقابتی امروز برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ بسیار راهگشا و حیاتی هستند.

یکی از این استراتژی ها بازاریابی چریکی یا پارتیزانی است که جنگ های نامتعارف بسیاری نیز بر اساس مفهوم این استراتژی پی ریزی شده اند. در بازاریابی چریکی به علت محدودیت شدید منابع ما مجبوریم تا از روشهای غیر متعارف بر پایه خلاقیت استفاده کنیم. در واقع در این روش بجای منابع رایج مثل سرمایه و نیروی انسانی، منابع ما خلاقیت، تکنولوژی و شناخت و هدفگیری دقیق مشتریان مان هستند.

بجای آنکه منابع و بودجه شرکت تان را پخش و پلا کنید، آن را دقیقا روی آن بخش از بازار که با بررسی های بعمل آمده بیشترین احتمال خرید از شما را دارند متمرکز می کنید. بله بازاریابی چریکی نیاز به دانش و درک عمیق مشتری دارد و هرچه شناخت شما عمق بیشتری داشته باشد نحوه بکارگیری خلاقیت دقیق تر و آثار آن سودآوری بیشتری برای کسب و کارتان به همراه خواهد داشت.

بخش بندی بازار بر پایه معیارهای متعدد مانند تیپ شخصیتی، معیارهای رفتاری، نیازهای آشکار و پنهان مشتری، بودجه مالی، دسترسی آسان با توجه به کانال های ارتباطی و ابزارهایی که در دسترس دارید همگی به انتخاب دقیق بازار هدف کمک می کنند.

برای افزایش کارآیی این سبک بازاریابی بهتر است از مفهوم بازاریابی ناب هم استفاده کنید. به این صورت که ابتدا بطور دقیق مشتریانی با احتمال خرید بالا را مشخص کنید و سپس با روشهای خلاقانه به سراغ آنها بروید و در هر مرحله به سرعت نتایج را اندازه گیری کنید و بلافاصله نسبت به بهبود روشها و روندها اقدام نمایید بطوریکه فاصله بسیار کمی بین هر چرخه بازاریابی و تبلیغات تا بازخوردگیری از آن باشد. با این روش ریسک خطای شما به حداقل کاهش پیدا می کند و سرعت یادگیری و رشد شما در فرآیند بازاریابی به بالاترین میزان خود ارتقا می یابد.

لازم است برای نتیجه گیری بهتر نیازهای مشتریان را از خواسته هایشان جدا کنید و بدانید کدام مشتری برای نیازهایش و دقیقا کدام نیازهایش خرید می کند و کدام مشتری برای خواسته هایش که بیشتر ذهنی و روانی هستند خرید خواهد کرد. مثلا من برای حمل و نقل نیاز به یک اتومبیل دارم که یک 206 هم نیاز من را برآورده خواهد کرد ولی خواسته ی من خرید یک بنز است که این می تواند نشان دهنده ی نیاز ذهنی و روانی من به پرستیژ و یا خوب دیده شدن باشد بنابراین به هر کدام از این نوع مشتریان باید یک جور فروخت و در ذهن داشت که قرار نیست به همه بفروشیم چون بالاخره عده ای هستند که نه خواسته هایشان و نه نیازهایشان با آنچه ما عرضه می کنیم انطباق ندارد و بی جهت منابع و وقتمان را با آنها تلف نکنیم.

یکی از مواردی که در بازایابی چریکی به شما کمک خواهد کرد استفاده از مسائل روزمره و چیزهایی است که به واسطه اتفاقات یا وقایع حال حاضر در ذهن مردم وجود دارد. فرقی نمی کند شما بازاریابی آنلاین (بازاریابی اینترنتی) کار می کنید یا آفلاین؛ در هر کدام که بخواهید فعالیت کنید مفهموم و استراتژی بازاریابی چریکی قابل پیاده سازی و بهره برداری است.

در مقالات بعدی راجع به بازاریابی جودویی یکی دیگر از استراتژی های بازاریابی که از فنون رزمی گرفته شده است صحبت خواهیم کرد.