طرح کسب و کار – طرح تجاری (بیزینس پلن)

[vc_row][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]بسیاری از مسیرها هستند که برای ادامه نیاز به طرح کسب و کار یا طرح تجاری (Business Plan) دارند.

یکی از این مسیرها جذب سرمایه برای استارتاپ یا کسب و کار است که برای توجیه سرمایه گذاران و شفاف سازی مسیری که می خواهید سرمایه دریافتی را در آن هزینه کنید، طرح کسب و کار بسیار ضرورت دارد.

فرمت ها و نمونه های بسیار متعددی از طرح کسب و کار در اینترنتی قابل جستجو و در دسترس است اما سوال مهم این است که کدام یک از این نمونه ها با چه فرمتی می تواند مساله ما را حل کند.

کتاب های بسیاری درباره طرح کسب و کار(بیزینس پلن، بیزنس پلن) نوشته شده ولی همه آنها کلیات را بیان می کنند و لازم است برای هر نوع منظور و هر مخاطب بطور ویژه باز نویسی و شخصی سازی شوند. علوم مختلفی شامل بازاریابی، مدیریت، اقتصاد مهندسی، مالی و موارد این چنینی در تهیه طرح کسب و کار دخیل هستند بنابراین نوشتن یک طرح تجاری کار یک نفر نیست و لازم است یک تیم با تجربه و دانا به اتفاق این کار را انجام دهند.

دلیلی وجود ندارد که شرکت ها و همینطور استارتاپ ها و سایر کسب و کارها همه این تخصص ها را یکجا در میان پرسنل یا تیمشان داشته باشند.

البته برخی نوشتن طرح و بیان ایده را به اشتباه طرح کسب و کار (BP) تلقی می کنند که خطایی بسیار رایج است. یک سرمایه گذار برای آنکه بتواند حرفهای شما را درک کند نیاز به خواندن طرح کسب و کار شما دارد و لازم است با او به زبان خودش سخن گفته شود نه زبان فنی رایج در کسب و کار شما! همینطور سرمایه گذار اولین چیزی که نیاز دارد برای اینکه بتواند در مرحله اول به شما اعتماد کند، طرح کسب و کار شفاف و دقیق است که مشخص کرده باشد در هر بخش چرا و چگونه و چقدر هزینه خواهید کرد و خروجی این هزینه ها چه خواهد بود.

دوره بازگشت سرمایه و نرخ بازگشت سرمایه سایر مجهولاتی هستند که سرمایه گذار یا از شما خواهد پرسید و یا در طرح کسب و کار شما بدنبال آن خواهد گشت. لازم است بدانید در این باره مسائل صرفا ادعا یا تخمین زمان بدون محاسبات و استدلال منطقی و آمار عددی هیچ ارزشی ندارد و به قابل استناد نخواهد بود؛ چه بسا چنین ادعاهایی اعتبار شما را نزد سرمایه گذار پایین بیاورد و شما را غیرحرفه ای یا سطحی جلوه دهد.

در صورتیکه برای استارتاپ یا کسب و کار خودتان نیاز به تهیه طرح کسب و کار دارید، می توانیم به شما کمک کنیم.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”7662″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای رزرو مشاوره و تهیه طرح کسب و کار با این شماره تماس بگیرید | 5576-8827-021″ color=”green” size=”xs” align=”center”][/vc_column][/vc_row]