مهندسی فروش اولین گام پیش از تولید

مهندسی فروش 

sales - مهندسی فروش املاک واژه مهندسی فروش برای تعریف فرآیندی مورد استفاده قرار می­گیرد که شامل زیرفرآیندهایی چون پیش­بینی چشم ­انداز بازار، مطالعات در مورد محصولات موجود و کمبودها، شناسایی رقبا، شناسایی نیاز خاص مشتریان و … می­باشد، که با هدف تولید کالا یا محصول مورد نیاز مشتریان و سفارشی­سازی محصولات سازمان انجام می­گیرند. اجرای فرآیندهای مهندسی فروش در هر سازمان یا شرکت، برای تولید موفقیت­آمیز محصول، دستیابی به رضایت مشتریان و فروش کالای تولیدی به بهترین نحو ممکن، ضروری می­باشد.

امروزه اکثر سازمانها یا شرکتها اعم از تولیدی، صنعتی یا ساختمانی تمامی سعی خود را می­کنند تا به صورت پروژه محور عمل کرده و عملیات و فعالیتهای خود را در قالب فرآیندهای یک پروژه یا سبدی از پروژه­ها (پورتفولیو) تعریف و پیاده­سازی نمایند. در حقیقت این سازمانها به دنبال یک متودولوژی هستند تا با انجام فعالیت­هایشان در قالب آن، در عین رسیدن به بهره­وری حداکثر و به حداقل رساندن هزینه­ها، به اهداف و استراتژی­های خود دست یابند. یکی از مهمترین اهدافی که سازمان­ها در تلاش برای رسیدن به آن می­باشند، رضایت مشتریان و ذینفعان از محصول تولیدی یا نتیجه کاری است که سازمان برای انجام آن برنامه­ریزی کرده است.

در کل، فرآیندهای یک پروژه در قالب پنج گروه فرآیندی رخ می­دهند. گروه فرآیندی آغازین، برنامه­ریزی، اجرا، نظارت و کنترل و در نهایت اختتام. شناسایی نیازمندی­های ذینفعان و مشتریان در گروه فرآیندی آغازین و طی فعالیتی به نام مطالعات امکان­سنجی (feasibility study) انجام می­­گیرد. مطالعات امکان­سنجی پروژه به نحوی توجیه فیزیکی و اقتصادی پروژه است و یکی از مهمترین عواملی که در آن مشخص خواهد شد مطالعات بازار می­باشد، که نیاز مشتریان به یک محصول یا نتیجه کار، میزان نیاز آنها، مشخصات کلی این مشتریان و … را در بر می­گیرد. همچنین در این مرحله، مطالعات فنی و مالی سازمان جهت سنجش توانایی سازمان برای تولید محصول شناسایی شده در مطالعات بازار، صورت خواهد گرفت.

به طور ساده و خلاصه می­توان گفت پیش از آغاز هر پروژه­ای :

–         ابتدا باید مشخص شود خروجی یا محصول نهایی پروژه و هدف از تولید آن چیست؟

–         باید مشخص شود که پروژه توجیه اقتصادی دارد یا خیر. آیا محصولی که قرار است تولید شود بازار فروش خواهد داشت؟

–         آیا ممکن است با کمبود محصول دیگری مواجه باشیم که فروش بهتر و هزینه تولید کمتری داشته باشد؟

–         برای تولید محصول جدید به چه امکاناتی نیازمندیم؟ آیا سازمان قابلیت های لازم برای تولید آن را دارد؟

–         محصول تا چه زمانی باید تولید شود؟ آیا رقیبانی در هستند که محصول مشابه را همزمان یا زودتر از شما به بازار عرضه کنند؟

–         شرایط فروش محصول پس از تولید باید چگونه باشد؟ آیا خدمات پس از فروش دارد؟ اگر دارد چه خدماتی؟

همه اینها سوالاتی هستند که پیش از شروع پروژه باید پاسخ قانع کننده­ای برای آنها یافت، در غیر این صورت تولید محصول از لحاظ اقتصادی و فنی توجیهی نخواهد داشت. سازمان باید بتواند محصول مورد نظر را در زمان برنامه­ریزی شده برای بودجه و کیفیت مشخص شده به مشتری خود تحویل دهد تا رضایت وی و موفقیت پروژه خود را تضمین نماید.

 مهندسی فروش پروژه های ملکی و ساختمانی

تمامی مواردی که مطرح شد، طی فرآیند مهندسی فروش انجام می­پذیرد. چه آنچه پیش از تولید محصول باید بدانید و چه آنچه پس از تولید آن مورد نیاز است. در غیر اینصورت ممکن است محصول یا کالایی تولید شود که یا نیازی به آن نیست و یا مشابه ارزان­تر و با کیفیت­تر آن از قبل موجود است. در نتیجه در مرحله فروش به مشکل برخورده و اهداف سازمان را برآورده نخواهد کرد.

مهندسی فروش می­تواند زمان بهره­برداری از محصول نیز انجام گیرد، ولی تنها بخشی از نیازهای سازمان را برآورده کرده و اثربخشی آن به اندازه زمانی که پیش از شروع پروژه بکار گرفته شود، نخواهد بود. البته این امر هرگز از لزوم استفاده از آن کم نخواهد کرد.

بکارگیری فرآیندهای مهندسی فروش در فرآیند تولید یک محصول و یا مدیریت یک پروژه تولید یا ساخت، از راهکارهای بهینه­­سازی فرآیندهای کسب و کار محسوب شده، باعث حفظ و افزایش ارزش و سرمایه­های سازمان خواهد شد. این فرآیندها کمک می­کنند تا فعالیت­ها و هزینه­های اضافی از پروژه حذف شده و تمامی فعالیت­ها برای رسیدن به بیشترین ارزش جهت­گیری شوند.

“طلوع سپهربند”

مهندسی فروش املاک در معماری ساختمان

تیم مهندسی فروش

مهندسی فروش