استراتژی برای تنبل ها

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

این مطلب خلاصه را برای افراد تنبل یا آنهایی که فرصت زیادی برای مطالعه ندارند، می نویسم تا راحت و سریع به پاسخ سوالاتشان برسند.

اغلب شرکت ها ادعا می کنند که استراتژی دارند و اگر از آنها بپرسید، یک سند، فایل یا پاورپوینت تحت عنوان سند استراتژیک یا برنامه راهبردی شرکت به شما نشان می دهند.

از سویی دیگر، اغلب استراتژی های جدید، شکست می خورند، به این دلیل ساده که اصلا استراتژی نیستند.

بسیاری از شرکت هاکه تصور می کنند استراتژی دارند، یا معنای استراتژی را نمی دانند و یا درک ناقص و مبهمی از آن دارند و به دلیل ادراک گنگ از استراتژی، نتایج اجرایی آن نیز قابل پیش بینی خواهد بود.

برخی مدیران، اهداف را با استراتژی اشتباه می گیرند، درحالی که استراتژی درباره انتخاب ها و نحوه طی مسیر برای رسیدن به اهداف صحبت می کند و هیچ رازی در آن وجود ندارد بجز درک عمیق یک استراتژیست.

این سه کلمه را به خاطر بسپارید: Who، What، How

اینکه ما که هستیم و چه کسی مشتری ما است. اینکه چه ارزشی به مشتری ارائه می دهیم و اینکه چطور این کار را انجام می دهیم.

استراتژی درباره انتخاب هایی که انجام نمی دهیم و انتخاب هایی که انجام می دهیم صحبت می کند. اگر شرکت رقیب شما در حوزه ای که شما تصمیم گرفته اید حضور نداشته باشید، رشد کرده و خوب می فروشد، یکی از معانیش این باشد که استراتژی درستی داشته اید.

از طرفی، برنامه ریزی دراز مدت نیز استراتژی محسوب نمی شود.

بدلیل تغییر و تحولات سریع و دینامیک بودن بازارها، داشتن یک برنامه ریزی استراتژیک کارآیی چندانی نخواهد داشت، اگر چه تا حدی می تواند مفید باشد. چیزی که امروز به آن نیاز داریم تا هر لحظه به ما کمک کند تا روی انتخاب های غلط خط بکشیم و انتخاب های درست را بهمراه نتایج و سناریوهای محتمل آنها روی میزمان ببینیم، تفکر استراتژیک است.

یکی از روش های کارآمد برای داشتن استراتژی این است که بدانید کدام انتخاب ها، انتخاب شما نخواهند بود!

در یک کلام، استراتژی به شما مسیر رسیدن به هدف را نشان می دهد و روی سایر مسیرهای به ظاهر مناسب اما منحرف کننده، خط می کشد؛ از این رو در تمرکز، انرژی، پول و سایر منابع شما صرفه جویی می کند و کمک می کند آنها را هدفمند هزینه کنید.

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”12204″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”12205″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

نیاز به کمک یا سوال دارید؟