تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیکبه هر نوع خرید و فروش و تجارت در اینترنت (بصورت آنلاین) تجارت الکترونیک یا e-commerce  گفته می شود. پس از سال 1979 به عنوان نقطه آغاز اولین خرید اینترنتی، امروز حجم این معاملات از مرز 900 میلیارد دلار در سال عبور کرده است و به سرعت نیز در حال توسعه و رشد است. در سال 1981 اولین خرید آنلاین B2B  در انگلستان صورت پذیرفت و در سال 1994، Pizza Hut برای اولین بار سفارش آنلاین پیتزا را برای مشتریانش ارائه کرد و رفته رفته و با گذشت زمان غول هایی چون Alibaba، Amazon و eBay  پا به عرصه نهادند و هنوز میدان دار این بازار بسیار گسترده و پر سود هستند. پس از آن نیز شبکه های مجازی مانند FaceBook و Twitter  متولد شدند که تغییرات مهمی در استراتژی های کسب و کار آنلاین بوجود آوردند اما امروزه ظهور پدیده ای نو پا به نام Gamification همه چیز را به چالش کشانده و پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک جایگزین شبکه های اجتماعی شود.

 تجارت الکترونیک بر اساس مبدا و مقصد خرید و فروش، مدل ها و تقسیم بندی های متفاوتی دارد که برخی از آنها بین بنگاهی(B2B)، برخی بین کاربران(C2C) و برخی بین بنگاهها و کاربران (B2C وC2B ) هستند و انواع دیگری نیز دارد. بطور کلی تجارت الکترونیک زیر مجموعه ای از کسب و کارهای اینترنتی است که بسیاری اوقات به اشتباه معادل آن درنظر گرفته می شود.

در ایران نیز تجارت الکترونیک اگر چه به سرعت در حال رشد و توسعه است اما هنوز مراحل اولیه خود را طی می کند و به بلوغ نرسیده است. این در حالی است که حضور در بازار تجارت الکترونیک اگر چه به علت فقدان برخی پیش نیازها با چالش هایی همراه است اما فرصتی است که شاید فردا با هجوم گسترده به این بازار، دیگر مانند امروز در دسترس و بکر نباشد.

نمونه ای از مدل تجارت الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نیاز به کمک یا سوال دارید؟