تحلیل VRIO چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

یکی از تکنیک های تحلیلی کارآمد برای ارزیابی منابع شرکت و مزیت رقابتی، VRIO Analysis است. (تحلیل VRIO)

VRIO = Value, Rareness, Imitability, Organization

Value = ارزش

Rareness = کمیابی

Imitability = تقلید ناپذیری

Organization = آمادگی و سازماندهی

پس از لیست کردن منابع مختلف فردی و تیمی، نوبت به اولویت بندی منابع می رسد. لازم است بدانیم کدام منابع در حوزه مربوطه، مفید هستند و کدام منابع در این حوزه به درد ما نمی خورند و یابد آنها را کنار گذاشت.

-این تکنیک راجع به این مطلب صحبت می کند که کدام منابع ما ارزشمند هستند؟! آن منبع چقدر گران است و چقدر راحت می توان آن منبع را بدست آورد؟ (ارزش)

– منابعی که در اختیار داریم چقدر نادر و کمیاب هستند یا اینکه همه به آنها دسترسی دارند؟! (کمیابی)

– منابع ما تا چه اندازه قابل تقلید و کپی شدن هستند؟! (تقلید پذیری)

– تمام موارد بالا بدون آمادگی و سازماندهی برای بهره برداری از این منابع، به هیچ کار نمی آیند. بنابراین سازماندهی در نحوه استفاده ما از منابع نقش کلیدی دارد. (سازماندهی)

منابع ما می توانند در دسته بندی های زیر قرار بگیرند:

منابع مالی، منابع انسانی، منابع اجتماعی و شبکه ارتباطات، مواد خام، دانش، تجربه، دفتر کار، برند و علامت تجاری، اختراع، فرهنگ سازمانی و غیره.

اگر در یک جمله بخواهم برایتان خلاصه کنم، تحلیل VRIO به ما می گوید که کدام منابع ما صرفا با ارزش هستند و کدام منابع ما برای رقابت با رقبا به کار ما خواهند آمد و می توانند مزیت رقابتی پایدار برایمان ایجاد کنند. درواقع درک تفاوت های مزیت استراتژیک، مزیت نسبی، مزیت رقابتی، مزیت موقتی، مزیت رقابتی پایدار در این حوزه اهمیت دارد.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”12866″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”12867″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

نیاز به کمک یا سوال دارید؟