طرح تجاری (طرح کسب و کار) خاله بازی نیست!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]به واسطه وظایف و نقش هایی که در سالهای گذشته داشته ام، چندین بار بعنوان استارتاپ، بارها به عنوان مشاور و منتور استارتاپها، بعنوان داور رویدادهای استارتاپی و بعنوان مشاور سرمایه گذاران در نقش های مختلف پشت صندلی های مذاکره نشسته ام.
چه در شرکت سرمایه گذاری پرشین و چه در سایر نقش هایی که داشته ام تعداد زیادی طرح تجاری (Business Plan) برایم آورده اند که خطاهای مشترک بسیار در آنها به چشم می خورد. قصد دارم به برخی از این خطاهای رایج اشاره کنم تا مخاطب من بتواند از آنها بپرهیزد و سریعتر به آنچه می خواهد دست یابد.

برخی تصورات و خطاهای رایج در طرح کسب و کار:

1- طرح کسب و کار به این معنا نیست که صرفا ایده خودتان را در آن مطرح کنید و نیاز به بسیاری بخش های جدی دیگر دارد.
2- طرح کسب و کار همان اسلایدهایی که برای ارائه آماده کرده اید نیست هر چقدر هم که در اسلایدهای شما پیش بینی درآمد انجام شده باشد.
3- در طرح کسب و کار قرار نیست فضای صفحات را با تعداد زیادی عکس و شکل های رنگی بی سرو ته پر کنید و خبری از برنامه بازار و محاسبات مالی شما نباشد.
4- طرح کسب و کار قرار نیست آنقدر مفصل باشد که هیچ کس آن را حتی در دستش هم نگیرد.
5- نوشتن طرح تجاری (طرح کسب و کار) به زبان انگلیسی نه تنها کلاس ندارد بلکه نشانه بی توجهی شما به مخاطبتان است و به همین راحتی می تواند فرصت شما را بسوزاند چرا که مردم دشمن چیزی هستند که نمی توانند آن را درک کنند!
6- بیش از حد بزرگ درنظر گرفتن بازار هدف به معنای درک سطحی و بی تجربگی زیاد شما خواهد بود. پس لطفا از همان ابتدا MENA را در بازار هدف خودتان قرار ندهید.
7- طرح کسب و کار فرمت و استاندارد خاص خود را دارد پس لطفا بجای خاله بازی در طرح تجاری، خلاقیت خودتان را در چهارچوب استاندارد بروز دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نیاز به کمک یا سوال دارید؟