مشاوره فردی و شغلی

مشاوره شغلی

متخصصان امور شغلی از مدت‌ها قبل به این نتیجه رسیده‌اند که برخی افراد در انجام بعضی از کارها موفق‌تر عمل می‌کنند بنابراین بسیار مفید است اگر کاری که افراد انجام می‌دهند با استعدادها و توانمندی آن‌ها هم خوانی داشته باشد. مساله اینجاست که روش‌های سنتی به قدرکافی شرایط را در نظر نمی‌گیرد. به عبارت دیگر چون تحلیل‌های متعارف و روشهای سنتی صرفا به توانمندی‌ها، علایق و ارزشهای شخصی توجه دارد لذا این روش‌ها محدودیت‌های زیادی دارند که نمی‌توانند ابعاد مختلف شخصیت افراد را در نظر بگیرند.

مشاورین شغلی سنتی در هدایت صحیح کارجویان با کمبود اطلاعات و نقاط تاریک بسیاری مواجه هستند لذا نمی توانند دورنمای روشنی از زندگی شغلی فرد را برای او ترسیم نمایند و حتی بدلیل اطلاعات ناکافی، قربانی شدن رضایت و موفقیت شغلی فرد بسیار محتمل است که عموما در کوتاه مدت قابل تشخصی نیست و در دراز مدت نتایج آن آشکار می شود.

به عنوان یک قاعده کلی هر چه جنبه های بیشتری از شخصیت فرد با کاری که انجام می‌دهد هماهنگی داشته باشد، شخص از کاری که می‌کند راضی‌تر خواهد بود. بنابراین شخصیت افراد ابعاد گوناگونی را شامل می‌شود و همچنین سه رکن اساسی یعنی توانمندی‌ها، علایق و ارزشهای انسانی که در روش سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند با تغییر سن جا بجا می‌شوند؛ بدین معنی که با گذشت عمر، اهداف و توانمندی‌ها و سلایق نیز تغییر می‌کنند.

افرادی که تیپ شخصیتی خود را می‌شناسند این امکان را خواهند داشت تا به سمت کاری که با شرایط و خصوصیات شخصیتی آن‌ها بیشتر همخوانی دارد گام بردارند که این خصوصیات خود می‌تواند شامل مدیریت زمان، نحوه حل مسائل، چگونگی تصمیم گیری و برخورد با استرس باشد. همچنین این دانش می‌تواند به کنار آمدن و تطبیق افراد با فرهنگ سازمان، ارتقای مهارت‌های جدید، درک نحوه مشارکت فرد در تیم و قابلیت تطابق با تغییرات در محیط کار بیانجامد. مثلا زمانی که شغل فرد به فروش ارتباط دارد، دانستن تیپ شخصیتی مشتری به منظور درک نیاز مشتری و آنچه او از فروشنده انتظار دارد کمک می‌کند. به این صورت که تیپ شخصیتی اطلاعاتی در این زمینه ارائه می‌نماید که مشتری چگونه علاقه مند است تا درباره محصول بداند و چگونه تعاملی را به منظور دریافت اطلاعات راجع به محصول و تصمیم گیری ترجیح می‌دهد. این ترجیحات به صورت طیف است و می‌تواند کمتر و بیشتر باشد.

افراد با شخصیت‌های مختلف در یک سازمان به دلیل قرار نگرفتن در جایگاه درست که متناسب با شخصیت آن‌ها باشد، ممکن است دچار از خود بیگانگی و یا سرخوردگی شوند. به عنوان مثال اشخاص فکری به نسبت احساسی‌ها قدرت تحمل استرس بیشتری دارند و قادرند در شرایط تحت فشار، آرامش خود را حفظ کنند. همینطور افراد احساسی به عنوان عضوی از تیم بیشتر بدنبال ایجاد و حفظ هارمونی هستند.

مشاوره شغلی - شغل رویایی

مسیر شغلی مناسب شما که احتمال موفقیت و رضایت شغلی شما بسیار زیاد می کند و هر چه شغل شما تناسب بیشتری با خصوصیات شخصیتی شما داشته باشد احتمالا رضایت شغلی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

کدام مشاغل مناسب شما است؟

با وجود این همه رقابت در بازارکار، در کدام مشاغل احتمال موفقیت شما بیشتر است؟

کدام شغل بیشتر از همه رضایت شما را تامین می کند؟

زنان بر خلاف مردان در محیط کار بیشتر با چه مشکلاتی مواجه می شوند؟

چه زمانی برای مشاوره شغلی مراجعه کنیم؟

اغلب افراد موفق پیش از ورود به بازار کار شناخت مناسبی از خودشان، علایق، ترجیحات، توانایی ها و مهارتهایشان دارند. تست مایرزبریگز و مشاوره شغلی یکی از به روز ترین و معتبر ترین متدهایی است که به افراد کمک می کند تا پیش از تلاش برای ورود به بازار کار از خود شناخت عمیق تری پیدا کنند.

اولین گام برای شروع یک زندگی شغلی موفق و توام با رضایت این است که کارکردها و ترجیحات شخصیتی خود را بطور دقیق بدانیم.

استیو جابز - زندگی شغلی

درصورتی که نیاز به انجام تست و مشاوره شغلی دارید می توانید از طریق لینک نسبت به تعیین تاریخ و زمان مشاوره اقدام نمایید.

 

تست تیپولوژی مایرز بریگز (MBTI) + گزارش اختصاصی + مشاوره شغلی / مشاوره فردی (توسعه شخصی)

 

تست نیازسنجی دوره آموزشی

با این تست به شما کمک می کنیم دوره آموزشی مناسب این مرحله از زندگی خودتان را پیدا کنید

  • سایت ایران ذهن www.IranZehn.com ذکر چهار حروف جواب تست بهمراه اعداد کفایت می کند نمونه: E10 S30 T5 P25

دیدگاهتان را بنویسید

نیاز به کمک یا سوال دارید؟