نگاه مبتنی بر منابع و نگاه مبتنی بر بازار

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

به افراد استارتاپی آموزش داده اند که با ابزارهایی مانند MVP بازار و مشتری را بسنجند. البته خیلی از کسب و کارها صرفا بر پایه حدس و گمان و نظر شخصی فرد پایه ریزی می شوند و هیچ بازخورد علمی و عملی از بازار ندارند الا برداشت شخصی خودشان!

این در حالی است که حتی داشتن MVP که نتایج مثبت و قابل استناد در اختیار ما بگذارید، برای اطمینان از اقتصادی و سود ده بودن یک ایده که ما قرار است آن را اجرا کنیم، کافی نیست.

آنچه از قلم افتاده، همان نگاه درون سازمانی یا نگاه مبتنی بر منابع است که بر دانش و تجربه و مهارت و ارتباطات و سایر منابع مالی و غیر مالی ما تمرکز دارد. در حقیقت MVP نگاه مبتنی بر بازار دارد و نگاه مبتنی بر منابع، نگاه متمرکز بر درون سازمان.

برای رصد و بررسی اقتصادی و اجرایی بودن یک ایده، حتما نیاز داریم که هر دو رویکرد را در کنار هم بکار بگیریم چراکه حتی اگر فرض کنیم ایده ای بازار و مشتری دارد اما بدلیل نداشتن منابع کافی نتوانیم آن را خوب اجرا کنیم یا در رقابت شکست بخوریم، در هر دو صورت کسب و کار موفقی شکل نمی گیرد که سودآور باشد.

ابزارهای تحلیل استراتژیک در کنار هم و بطور مکمل، می توانند تصویر بزرگتر را برای ما روشن تر سازند و به تصمیم گیری ما کمک اساسی نمایند.

نگاه مبتنی بر بازار = Market Based View = MBV

نگاه مبتنی بر منابع = Resource Based View = RBV[/vc_column_text][vc_single_image image=”12417″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

نیاز به کمک یا سوال دارید؟