5 نکته که پیش از راه اندازی کسب و کار اینترنتی خانگی باید بدانید

1- این درست است که هزینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی به نسبت سایر کسب و کارها پایین تر است و هر شخص ممکن است بتواند در حتی یک روز یک کسب و کار آنلاین برای خودش دست و پا کند اما این بدان معنا نیست که ادامه ی کار هم به همین سادگی خواهد بود. علت این است که این سادگی برای همه وجود دارد و اگر برای ما ساده است برای دیگران هم ساده است و شما رقبای خرد بسیاری خواهید داشت که لازم است از قبل برای آنها فکری کرده باشید.

2- غول های بزرگی مثل گوگل و فیس بوک وجود دارند که همگی در بستر اینترنت کسب و کارهای بسیار سودآوری و موفقی را راه اندازی کرده اند و به سرعت در حال رشد هستند. اینکه آنها تا این حد موفق بوده اند و میلیاردها دلار درآمد داشته اند ممکن است حرص و طمع ما را تحریک کند و تصور کنیم با کسب و کار اینترنتی می توانیم یک شبه ره صدساله برویم. همین نگرش موجب شده است تا بسیاری کسب و کارهای خانگی و استارتاپ های اینترنتی با شور و شوق بسیار آغاز کنند و با ناامیدی بسیار به فعالیتشان پایان دهند. بازار تجارت الکترونیک و کسب و کارهای اینترنتی به شدت می تواند سودآور باشد به شرطی که علم آن را پیش تر آموخته باشیم.

3- وقتی ایده ای داریم که مطمئن هستیم جواب می دهد و ما را ثروتمند می سازد آن را به خانواده، پدر و مادر و اطرافیانی که به ما نزدیک و در دسترس تر هستند درمیان می گذاریم. آنها اغلب به ما قوت قلب می دهند و ما را تحسین و تشویق می کنند تا جلو برویم و ایده خودمان را اجرا کنیم. اگرچه تشویق و تحسین اطرافیان مثل بنزین توی باک ماشین ماست اما یادمان نرود که اطرافیان نزدیک ما اغلب دلشون نمی خواد ما را ناامید یا ناراحت کنند و بنابراین اشکالات ایده های ما را بهمان نخواهند گفت پس بهتر است از غریبه تر ها و آنهایی که بیشتر ممکن است بی پروا واقعیات و نقاط ضعف ایده های ما را بهمان یادآور شوند کمک بگیریم. البته هنوز بهترین و مطمئن ترین راه مشورت با متخصصی است که قبلا این مسیر را پیموده و تجربه ی آن را دارد.

4- در کسب و کارهای خانگی روی فروش به خانواده و فامیل بیش از حد حساب باز می کنیم تا جایی که تک تک افراد فامیل را بعنوان مشتری بالقوه قلمداد کرده ایم و توی ذهنمان پول خدمات یا محصولمان را هم از آنها گرفته ایم. شاید عجیب باشد اما خیلی اوقات خانواده و فامیل نمی توانند مشتریان خوبی برای کسب و کار ما باشند و یا اگر هم باشند استمرار نخواهد داشت و باز هم نیاز خواهیم داشت جای دیگری بدنبال مشتری بگردیم پس لازم است از همین الان هزینه ها و روشهایی موثر برای این کار درنظر بگیریم.

5- فکر می کنیم آنهایی که موفق شده اند مسیر مستقیم را طی کرده اند و به هدف رسیده اند. خیر! این اتفاق جز در فیلم های هندی جای دیگری اتفاق نمی افتد و لازم است بپذیریم که هزینه ی آرزوها و موفقیت هایمان را خودمان بپردازیم. برای این کار لازم است زمان صرف کنیم، پشتکار بخرج دهیم، دانشمان را زیاد کنیم، در کارگاه های آموزشی شرکت کنیم و آنچه نیاز داریم را فراهم آوریم طوری که نیاز نباشد بارها چرخ را دوباره اختراع کنیم. رویاهای ما ارزشش را دارند تا زحمت طی این مسیر را به خودمان بدهیم و برایش شهامت به خرج دهیم.

نیاز به کمک یا سوال دارید؟